PROF.DR. HASAN YENER    
Adı : HASAN
Soyadı : YENER
E-posta : hyener@ankara.edu.tr
Tel : 3176903
Ünvan : PROF.DR.
Birim : DEVLET KONSERVATUVARI
Bölüm : SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
ABS Adresi:https://abs.ankara.edu.tr/hasan-yener
Kişisel Akademik Bilgiler

PROF.DR. HASAN YENER          

1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Lisans Eğitimini Şan/Opera Performans ve Pedagojisi branşında tamamladı.

            Bu sırada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim dalında Odolojik çalışmalar yaptı.      1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışında burslu Yüksek Lisans/Doktora eğitimi için açmış olduğu sınavları şan alanında kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

            1994 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Cleveland şehrindeki The Cleveland Institute of Music ve Case Western Reserve University’de Şan/Opera Performans ve Pedagojisi alanında yüksek lisansını başarıyla tamamladı.     

2003 yılında, yine, ABD’deki Indiana University School of Music’de Şan/Opera ve Opera Rejisörlüğü alanında Doktora Programını başarıyla tamamladı.

            Amerika Birleşik Devletleri’nin değişik şehirlerinde (Washington DC, College Park, MD, Los Angeles, Chicago, Cleveland, Bloomington, Atlanta, Birmingham, Ann Arbor gibi) resitaller verdi ve Lyric Opera of Chicago, Cleveland Opera gibi çeşitli prestijli opera evlerinde roller icra etti ve kontrat teklifleri aldı.

            2008 yılı ABD Başkan adayı olan Senatör Dennis Kuchinic tarafından “Bestecilerin stiline sadık kalan, son derece etkileyici, incelikli ve ustaca, dünya çapında bir yorumcu” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Yener, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitimi sırasında dünyaca ünlü sanatçılar olan Giorgio Tozzi, James King, Hermann Prey, Virginia Zeani, Camilla Williams, Martina Arroyo, Gerard Souzay, Elly Ameling, Dalton Baldwin, Leonard Hokanson, Linda Jones, Leonard Warren, George Vassos gibi sanatçılarla çalıştı.  Ayrıca, Bruno Bartoletti, David Bamberger, Michael McConnel, Mary Jane Johnson, Vernon Hartman gibi ünlü rejisörler ve sanatçılarla profesyonel çalışmalar yaptı.

            2004 yılında Türkiye’ye döndü ve 2005 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda görev yapmaya başladı.

            2006 yılında Doçentlik unvanını aldı. 2009-2011 yılları arasında Konservatuvar Müdür vekilliği ve Üniversitelerarası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi, Konservatuvar Alanı ile İlgili Eğitim Komisyonu üyeliği ile yaptı.

            2012 yılında Profesör kadrosuna atandı. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na ikinci kez müdür olarak atanmış olan Prof. Dr. Yener halen Şan, Fransızca Lirik Diksiyon, Sanat Şarkısı ve Oratoryo Yorumu, Ses Eğitimi Öğretim Yöntemleri, Sanat Şarkısı Literatürü gibi dersleri vermekte ve aynı zamanda uluslararası Konser kariyerini devam ettirmektedir.  

            Evli ve iki çocuk babasıdır.