PROF.DR. ÖMER ADIGÜZEL    
Adı : ÖMER
Soyadı : ADIGÜZEL
E-posta : omeradiguzel@gmail.com, oadiguzel@ankara.edu.tr
Tel : 363 33 50/5210
Ünvan : PROF.DR.
Birim : EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Bölüm : Güzel Sanatlar Eğitimi
Kişisel Akademik Bilgiler

Doç. Dr. Ömer Adıgüzel

1967 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu (1989). 1990-2003 yılları arasında Güzel Sanatlar Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dallarında Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı’nda 1993 yılında yüksek lisans, 2000 yılında ise doktorasını tamamladı. 1992, 1997-1998 yılları arasında DAAD (Almanya Akademik Değişim Servisi) bursu ile Berlin Güzel Sanatlar Fakültesi (Bugünkü adı Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi) Kültür Pedagojisi bölümünde araştırma ve incelemelerde bulundu. 1998 yılında aynı fakültenin Oyun ve Tiyatro Pedagojisi Enstitüsü’nün programını tamamladı.

1996 yılında Almanya’nın Überlingen şehrinde Waldorf Okulları’nda çalışmalara katıldı. Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programının yürütücülerindendir. 2003 yılında aynı fakültede İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda Yrd. Doç. Kadrosuna atandı.

2003 yılında Finans Vakfı’nın doktora sonrası araştırma bursuyla Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde araştırma ve incelemelerde bulundu. 2006 yılından beri Anadolu Üniversitesi Eğitimde Drama Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programında dersler yürütüyor.  2007 yılında DAAD’nin yeniden davet bursu ile Hannover Üniversitesi’nde konuk bilim adamı olarak araştırma ve incelemelerde bulundu. Yaratıcı drama, Müze eğitimi, müzede drama, çocuk müzeleri, kültür pedagojisi, halk oyunları gibi konularında kitapları, ulusal ve uluslararası makale ve bildirileri bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında yaratıcı drama alanının değişik konularında atölyeler yönetmektedir.

2003 yılından beri Çağdaş Drama Derneği’nin (ÇDD) Genel Başkandır. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSİTEJ), Çocuk ve Gençlik Müzeleri Derneği (Başkan), Sanat Eğitimcileri Derneği (SEDER) üyesidir. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu  Üyesi ve Halk oyunları Ulusal Hakemidir. Eylül 2012 yılından beri Ankara Üniversitesi Kültür Sanat Koordinatörlüğünü, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Koordinatör Yardımcılığını, ÇOGEM Müdür yardımcılığı görevini yürütmektedir. Eğitimde Yaratıcı Drama Kitabıyla 2014 TÜBA Ders Kitapları Teşvik Ödülü ve 2014 Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Özendirme Ödülünü almıştır.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi

06590 Cebeci / ANKARA

omeradiguzel @ gmail.com