PROF.DR. PELİN ARIBAL AYRAL    
Adı : PELİN
Soyadı : ARIBAL AYRAL
E-posta : payral@ankara.edu.tr, pelinaribal@hotmail.com
Tel : 0 (312) 595 82 30
Ünvan : PROF.DR.
Birim : TIP FAKÜLTESİ
Bölüm : DAHİLİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMLERİ
ABS Adresi:https://abs.ankara.edu.tr/pelin-aribal-ayral
Kişisel Akademik Bilgiler

Prof.Dr. Pelin Arıbal Ayral

Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, 1969 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk öğrenimini Ankara Ayşeabla İlkokulu’nda tamamladı. 1987 yılında Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun oldu. Tıp Öğrenimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı. 1993 yılında Tıp Doktoru ünvanı aldı. Tıp Eğitiminin sonunda Amerika Birleşik Devletleri, Baylor College of Medicine, Methodist Hastanesi Gastroenteroloji Departmanında ve Texas Kalp Enstitüsü, St Luke’s Hastanesi Kardiyoloji Departmanında çalıştı.

Aralık 1993 tarihinden itibaren bir yıl süre ile Dr. Muhittin ÜLKER Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi’nde zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirdi. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Fizyopatoloji Bilim Dalı’nda 1994-1998 tarihleri arasında Doktora Öğrenimini tamamladı. Tez çalışması “Rat Testis Dokusu Üzerine Akut Borik Asit Uygulamasının Fizyopatolojik ve Histopatolojik Etkileri” konulu araştırması TÜBİTAK tarafından desteklendi ve “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi VII. Araştırma Teşvik Yarışması”nda Temel Tıp Bilimleri Dalında Prof. Dr. A. Mithat TORUNOĞLU İkincilik Ödülüne layık görüldü. Yirmiyedi Şubat 1998’de Doktora Programını tamamladı. Onaltı Nisan 1998 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Fizyopatoloji Bilim Dalı Öğretim Görevlisi kadrosunda göreve başladı, 19 Mart 2001 tarihinde de Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 10 Mart 2003 tarihinde “Doçent” ünvanı aldı ve 12 Aralık 2003 tarihinde Doçent kadrosuna atandı. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, 8 Aralık 2009 tarihinde Profesör kadrosuna atandı. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL’ın çok sayıda makale, derleme, kongre bildirisi ve kitap bölümü yazarlıkları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Temmuz 2009- Şubat 2011 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü görevinde bulundu. Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı’nda da görev alan Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Ocak 2002-Mart 2003 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fakülte Kurulu Yardımcı Doçent Temsilcisi olarak görev almıştır. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Mart 2004 – Mart 2007 ve Mart 2007 – Aralık 2009 tarihleri arasında iki dönem Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Doçent Temsilciliği görevini yürütmüştür. Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Aralık 2011 tarihinden itibaren Fizyopatoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL 1 Ağustos 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine atanmıştır ve halen görevine devam etmektedir. 

Ayrıca, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Birim Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu, Laboratuarlar Koordinasyon Kurulu, Muayene ve Kabul Komisyonu, Tören ve Öğrenci Etkinlikleri Komisyonu ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası’nda görevlerini sürdürmektedir. Türkiye Klinikleri Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği, Türk Hematoloji Derneği, International Union of Physiological Sciences ve International Society for Pathophysiology üyesidir.

İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

TEMEL EĞİTİM VE AKADEMİK GELİŞİM

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

DİPLOMALAR

Tıp Doktoru 1993; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bilim Doktoru 1998; Ankara Üniversitesi

BİLİMSEL DERNEK VE KURUMLARDA ÜYELİKLER

Türk Fizyolojik Bilimler Derneği

Türk Hematoloji Derneği

International Union of Physiological SciencesInternational Society for Pathophysiology

BİLİMSEL DERGİLERDE HAKEMLİK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası Yayın Kurulu Üyesi

Türkiye Klinikleri Danışma Kurulu Üyesi

ARAŞTIRMA/İLGİ ALANLARI

Sağlıklı yaşam ve beslenme
Obesite
Anti-aging, serbest radikaller
Oksidan ve antioksidan
Egzersiz fizyolojisi/fizyopatolojisi
Sporcu beslenmesi
Nitrik oksit
Eser elementler