DOÇ.DR. NEDİM YILDIZ    
Adı : NEDİM
Soyadı : YILDIZ
E-posta : yildiz@ankara.edu.tr, nedimyildiz@gmail.com
Tel : 5332270150
Ünvan : DOÇ.DR.
Birim : DİL VE TARİH-COĞRAFYA FAKÜLTESİ
Bölüm : TİYATRO BÖLÜMÜ
Kişisel Akademik Bilgiler

Özgeçmiş Nedim YILDIZ

· 1983 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.

· 1984 yılında mezun olduğu bölümün Çalgı (Keman) Anasanat Dalı Araştırma Görevlisi kadrosuna atandı.

· 1986 yılında G.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı’ndan “Müzik Öğretmeni Yetiştiren Yükseköğretim Kurumlarında Keman Öğretiminin Programlar yönünden İncelenmesi” adlı tez gerçekleştirdiği Keman Resitali ile mezun oldu.

· 1984 – 1997 yılları arasındaki görevi sırasında, Keman, Türk Müziği Çokseslendirmesi, Armoni – Kontrapuan, Solfej, Orkestra ve Eğitim Müziği Besteciliği derslerini okuttu. Bölüm Oda Orkestrasıyla Keman ve Viyola grup üyesi olarak birçok konser etkinliğine katıldı.

· 1991 yılında Aynı Anabilim Dalı’ndan Sanatta Yeterlik ünvanı aldı.

· Aynı yıl, Müzik Kuramları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi kadrosuna atandı.

· 1992 – 93 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Güzel Sanatlar Lisesi programda yer alan Orkestra dersini okuttu ve yıl sonlarında konserler gerçekleştirdi.

· 1995 yılında “Çocuk Tiyatrosunda Müzik” konulu tez ile Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilim Dalı Doktora programından mezun oldu.

· 1997 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi kadrosuna atandı.

· 1999 yılında Eğitim – Öğretime başlayan Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarına Müdür yardımcısı olarak atandı ve bu görevini 2003 yılı Temmuz ayına kadar sürdürdü.

· 1999 yılından bugüne kadar Konservatuvarda Solfej, Ritmik, Makam Bilgisi ve Uygulaması, Prozodi Bilgisi gibi dersleri okutmaktadır.

· 2000 yılında Yardımcı Doçent Kadrosuna geçti.

· 2001 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Yüksek Lisans/Doktora Programında bir yarıyıllık seçmeli statüde “Ritm ve Müzik Eğitimi” dersini okutmaya başladı.

· 1988 yılından bugüne Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı programında yer alan Solfej, Toplu Ses Eğitimi, Ses Eğitimi, Müzikal / Müzikli Oyunlar- Şarkı adı altında müzik derslerini okutmaktadır.

· 2000 yılından beri “Üç Anadolu” müzik grubu üyesi olarak çeşitli konserler gerçekleştirdi. 2002 yılında içerisinde beste ve düzenlemelerinin yer aldığı Kültür Bakanlığı yapımı olarak “üç anadolu” adlı cd/kaset çalışmasını gerçekleştirdi.

· 1993 yılından bu yana “Tiyatro Tempo” yapımı oyun ve gösteriler içinde, besteci, danışman, icracı olarak görev yaptı.

· 1988 yılından bugüne kadar Devlet ve özel tiyatrolar oynanmış birçok yetişkin ve çocuk oyunu için müzikler besteledi.

· TRT de yayınlanan birçok çocuk programı ve Belgesel Film müzikleri besteledi.

· 1995 – 2007 yılları arasında TRT tarafından gerçekleştirilen “Popüler Çocuk Şarkıları” yarışmalarına üç birincilik, bir ikincilik, bir üçüncülük ve dört mansiyon ödülü aldı.

· 2004 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi şehir Tiyatrosu ve Senfoni Orkestrası’nın ortak yapımı olarak “EMREM YUNUS” adlı sahne eseri sergilendi. Koro şefliğini Nedim YILDIZ’ın, sahne yönetmenliğini Mustafa SEKMEN’in gerçekleştirdiği eseri şef Burak TÜZÜN yönetti.

· 2007 yılında İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin açmış olduğu Bağlama ve Senfoni Orkestrası İçin Beste yarışmasında İkincilik ve mansiyon ödülleri aldı.

· 2008 yılında Samsun sanat Tiyatrosu yapımı olan “Diriliş” oyunu ve Tiyatro Tempo yapımı olan “Kazandık” adlı gençlik oyunun müziklerini besteledi.

· 2009 yılında Kocaeli Şehir Tiyatrosu yapımı “O Güzelim Kaymaklı Dondurma Renkli Elbise” ve “ Derviş ve Ölüm” oyun müziklerini besteledi. Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan “Eşik” adlı oyunun müziklerini besteledi.

· 2010 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu yapımı “İntiharın genel Provası” adlı oyunun müziklerini besteledi.

· 2010 yılında Sadri Alışık Tiyatrosu yapımı “Pir Sultan” ve Pınar Kido Çocuk tiyatrosu yapımı olan “Karagöz İnadın Sonu” adlı oyunların müziklerini besteledi. müziklerini besteledi.

· 2011 yılında Zorlu Çocuk Tiyatrosu yapımı olan “Ç:irkin Ördek Yavrusu” Çocuk Müzikalini besteledi ve müzik direktörlüğünü gerçekleştirdi.

· 2011 yılında Samsun Sanat Tiyatrosu yapımı olan “Aşk Olsun Sana Çocuk” adlı oyun ve Tiyatro Tempo – Goethe ortak yapımı olan “Yaşamayı Beklerken” adlı gençlik oyunun müziklerini besteledi.

· 2011 yılında ASSİTEJ Türkiye Temsilciliğinin ilk kez düzenlediği Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödülleri kapsamında En İyi Oyun Müziği ödülü aldı.(Hasreddin İnadın Sonu)

·

· Halen Dil ve Tarih –Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.